"Hudba je záležitost srdce - nelze ji úplně svázat do not, pouze naznačit směr, kterým se bude ubírat. "

Vyber si - 14. DÍL

1. března 2015 v 21:10 | Nefi |  Kailiho putování
Cesta s Harfaldem utíkala Kailimu mnohem rychleji. Harfald na něj nevydržel být dlouho naštvaný. Za chvilku zapomněl, že se zlobil, a už se oba bavili, jako by se nic nestalo.

Jakmile se však začal blížit les, Kaili byl čím dál nervóznější. Nemohl vzít Harfalda k drakům. Ogmius přece říkal, že by draci zabili i jeho, kdyby se nenaučil všechny ty důležité věci, natož pak Harfalda. Ne, bude se s ním muset rozloučit. Ale jak to udělat, aniž by vzbudil podezření? Už tak vzbudil svým mlčením o sobě v Harfaldovi zvědavost. Nemohl si dovolit žádné další "záhadnosti".

"Je tu někde poblíž cesta? Nejlíp k nějaké vesnici. Potřeboval bych si doplnit zásoby a taky svému koně nechat spravit podkovu," nenápadně se vyptával. Harfald se zamyslel.

"Ano, asi hodinu cesty na severovýchod je malá vesnice, ale tam nemají kováře. O něco dál, asi tak dvě hodiny cesty směrem na jih je poměrně velká osada. Jmenuje se Lesná. Je tam kovář a taky hostinec. Můžeme tam přespat."

"Dobře," přikývl Kaili. "Veď mě."

Harfald změnil směr a po hodině se dostali na prašnou cestu. Pokračovali dál na jih, přičemž Kaili pokramu pozoroval les, který se nenápadně, ale jistě blížil.

Lesná byla půvabná vesnička. Bylo tu docela živo, protože byl moc pěkný den. Před jednou z chalup postával skupinka žen a vesele se bavila. Po Kailim a Harfaldovi se ženy jen letmo podívaly a pokračovaly v hovoru. Cizinci je očividně nijak nevzrušovali. Zato děti, které vyběhli zpoza rohu se zarazily a zvědavě si je prohlížely. Kaili se na ně usmál a zamával jim. Děti si začaly vzrušeně šeptat a nesměle zamávaly také.

Harfald se pousmál: "Dospělí si nás všímat nebudou, ale pro děcka z vesnice je vždycky zážitkek, když přijede někdo cizí. Zavání to pro ně večerními příběhy v hostinci. Asi jim budeme muset taky nějaký vyprávět."

"To nebude problém," opověděl zamyšleně Kaili. "Znám příběhy. Spoustu příběhů."

"Vážně?" dobíral si ho Harfald.

"Jdi do háje!" odsekl pobaveně Kaili. "Odmítám ti cokoliv vysvětlovat a takhle to ze mě taky nedostaneš."

Harfald se trochu zklamaně stáhl a zbytek cesty k hostinci mlčel. Zůstalo tedy na Kailim, aby obstaral pokoje, nechal ustájit koně a našel kováře, který se podívá na Riona. Když konečně vyřídil všechno, co potřeboval, a ještě navíc sehnal nějaké zásoby jídla, aby cestou nehladověl, vrátil se unaveně do hostince. Svého přítele spatřil sedět zasmušile u výčepu. Přisedl si k němu a nechal si přinést vodu a něco k jídlu. Na víno chuť neměl a žádný jiný alkohol nikdy neochutnal.

"Co se děje?" zeptal se po chvíli. Harfald byl podivně zamlklý a neobtěžoval se na něj ani pohlédnout.

"Chceš zmizet, že jo?" vypálil náhle Harfald. "Máš v plánu v noci utéct."

"Ale co to povídáš, já přece..."

"Aspoň mi nelži. Jestli se mnou už dál nechceš, můžeš mi to říct na rovinu," obořil se na něj Harfald a upřeně se mu podíval do očí. Kaili uhnul pohledem.

"Promiň," řekl po chvíli. "Měl jsem ti věřit. Věc se má takhle: Můžeš mě doprovázet až k okraji lesa pod horami. Ale dál ne. Tam se rozloučíme. Na tom trvám."

"Proč?" zeptal se prostě Harfald, ale Kaili zamítavě zavrtěl hlavou: "Vyber si. Buď mi budeš věřit a přestaneš se vyptávat, nebo se raději rozejdeme už teď."

Harfald si pozdechl. "Dobře. Už mlčím. A opovaž se v noci zmizet."

"Nezmizím," pousmál se Kaili. "Slibuju."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama