"Hudba je záležitost srdce - nelze ji úplně svázat do not, pouze naznačit směr, kterým se bude ubírat. "

Jeden den, který bych rád změnil (7.DÍL)

26. října 2014 v 13:36 | Nefi |  Kailiho putování
Dny v domě čaroděje Ogmia někdy divoce plynuly a jindy se táhly do nekonečna. Kaili si na to poměrně rychle zvykl, částečně proto, že měl pořád co dělat. Učil se kouzlit slovy i myšlenkami, poroučet rostlinám a mluvit se zvířaty, bojovat zbraněmi i pohou vlastní silou. Ogmius s jeho učením rozhodně nezahálel, ale nenápadně, aniž si toho Kaili všiml, mu nechával chvíle, které mohl trávit s Brighid. Kaili byl do ní zakoukaný až po uši a zdálo se, že i Brighid se Kaili aspoň trochu zamlouvá.

Kaili zůstával u Ogmia už několik měsíců. Když na sklonku léta vyrazil ze svého domova, myslel, že najde draky a vrátí se domů během dvou tří měsíců. Ale svět byl jiný a větší, než jakou měl Kaili představu. A nikdy by ho nenapadlo, že bude dlouho do zimy trčet na jednom místě.

Ogmius uhádl, že Kaili čím dál tím víc myslí na odchod. Zavolal ho tedy k sobě a řekl: "Ještě ne, chlapče. Ještě není čas na odchod. Stále toho umíš příliš málo. U draků bys nebyl vítán. A navíc, je zima. Sníh tě skrze hory až do jara nepustí. Počkej aspoň do března. Však ti u nás nic neschází, nebo ano?"

"Ne, mistře," odpověděl Kaili. "Jsem vám toliko vděčný. Je ode mne nezdvořilé, že pomýšlím na odchod, ale cítím, že čím déle tu pobývám, tím méně se mi chce odejít. Bojím se, že nenajdu odvahu opustit bezpečí, když v něm budu příliš dlouho."

"Když to říkáš, tak najdeš," odpověděl mu mistr s klidem. "Jsem na tebe hrdý, jako bych byl na vlastního syna."

Kaili nevěděl, co na to říct. Mistrova slova mu hrála na city, protože slova o rodině ho odjakživa dokázala uvést do rozpaků. I jeho elfí přátelé často neúmyslně narazili na toto téma. Kaili se pak obvykle stáhl a po nějakou dobu býval zamlklý a posmutnělý.

Mistr si všiml Kailiho rozpaků, vykročil tedy k němu a objal ho. "Buď mým synem," řekl mu a podíval se mu do očí. "Máš v sobě hrdosti a sebejistoty dostatek, tak nedovol, aby tě tvá minulost o ně připravila."

Kaili si povzdechl. "Kdybych mohl změnit třeba jeden den ve svém životě, byl by to den, ve který jsem toužil odejít od elfů už jako malý chlapec a neudělal jsem to. Mohl jsem vás poznat dříve a strávit s vámi více času."

"To neříkej ani náhodou!" varoval ho ostřeji Ogmius a pohled mu zahořel. "Měnit minulost je zlá, velmi zlá moc. Kdybys cokoliv ve své minulosti změnil, mohlo by to zničit tebe nebo kohokoliv jiného. S minulostí není radno si zahrávat. A právě tak je tomu s budoucností. Stůj vždycky nohama pevně na zemi a buď rád, že není hůř!"

"Budu si to pamatovat,... otče," přikývl Kaili, otočil se a odešel, aby skryl své dojetí. Mistr ho přijal za syna! Co víc by si ještě mohl přát, než mít takového otce? A Brighid za sestru, dodal si v duchu a tu noc usínal s úsměvem na tváři.


JAK DLOUHO BUDE KAILI U OGMIA? A MÁ BRIGHID SKUTEČNĚ KAILIHO RÁDA?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jeremiáš Jeremiáš | Web | 29. října 2014 v 11:29 | Reagovat

To zní, jako kdyby reálně hrozilo, že se Kaili naučí vracet čas. ;-)

2 Nefi Nefi | Web | 1. listopadu 2014 v 9:54 | Reagovat

Neboj, tak daleko nezajdu. Vracení času moc nemusím, jsou z toho akorát zmatky (viz. Harry Potter :-P ).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama